Tančíme

Taneční styly

Tanec má mnoho podob a stylů. Seznamte se s těmi, které ve Svazu učitelů tance ČR rozvíjíme.

Tančíme

Taneční styly

 

Historie tance nám ukazuje, že tanec vždy odrážel společenskou náladu a v některých případech ji i přímo formoval. Tanečních stylů, kterým se svaz za své více než 125 leté historii věnoval, byly desítky. Mezi tradiční styly, kterým se věnuje i nyní patří standardní tance, tance latinsko-americké, národní tance, karibské tance, moderní styly – street dance, disco, show.

 

Standardní tance

Elegantní taneční styl s prvopočátky již v 19.století. Tančí se v těsném držení a na rytmy ¾ a 4/4 charakteru. Mezi tance, které do této skupiny patří řadíme anglický waltz, tango, valčík, slowfoxtrot a quickstep. V soutěžní podobě se tančí v základních třídách pánové ve v košili s motýlkem či kravatou a ve vestě. Ve vyšších třídách ve fraku, či saku. Partnerky se typicky oblékají na dlouhých šatů, které mohou vynikat originálním zdobením, aplikacemi či dalšími doplňky.

Latinsko-americké tance

(samba, cha-cha, rumba, paso doble, jive)
Tančíme energické rytmy samby, cha-cha, rumby, paso doble, a jivu. V mnoha směrech tyto tance odkazují na originální předlohu v Brazílii, Kubě či Španělsku. Tance neprobíhá v jednom držení, ale naopak se mění držení v páru několikrát za tanec. Taneční kostýmy jsou velmi různorodé. Pro partnerky jsou typické kratší střih sukně či šatů, pro partnery top a užší kalhoty.  Mezi diváky jsou tyto tance velmi oblíbené pro svojí živost, rytmičnost a atmosféru.

American Smooth

Taneční styl mající dlouholetou tradici v USA. Je kombinací standardních tanců a otevřených figur, póz a toček. Oproti standardním tancům je dovoleno uvolnit taneční držení, což choreograficky přináší široké možnosti nového vyjádření standardní hudby. 

Ve svazu učitelů tance má v podobě figurálního valčíku dlouhodobě své nezastupitelné místo. Mistrovství ve figurálním valčíku se organizují již více než 60 let.

 

American Rhythm

dodat text american rhythm

Street dance

Je uměle vytvořený název označující taneční styly, které se vyvinuly mimo taneční studia, tedy buď přímo v ulicích nebo v tanečních klubech, apod. Nejde tedy o žádný konkrétní taneční styl.  Naopak se tento výraz používá jako zastřešující pojem pro poměrně velké množství tanců. Počátky daných tanců začínají v 60. letech 20. století a to tancem Locking, kdy v této době byla dominantní funková hudba. V průběhu let se transforomovala nejen hudba, ale i tanec. Vznikaly další tance jako jsou: Popping, Waacking, Hip Hop, House dance, Vogue, Dancehall, Krump a další. V soutěžní podobě jsou mimo formací (choreografí skupin) velice populární taneční battly, kdy proti sobě soupeří dva tanečníci (tvořené jedotlivci, dvojicemi, či skupinami) na jedné a druhé straně. Oblečení by mělo zachovávat charakter daného tance, např. u Hip Hopu to jsou tepláky, šusťáky, volné triko či mikina, tenisky.

Karibské tance

Mezi karibské tance, které se v SUT tančí řadíme salsu, bachatu a merengue. Tyto tance vycházejí z tradičního prostředí Kuby a Dominikánské republiky. Soutěží se v SUT ve formě Solo dance a také ve formě párového a skupinového tance.

Výkonnostní třídy se rozdělují na Hobby D a Sport C. Otevřeny jsou pro všechny zájemce, včetně tanečníků standardních či latinsko-amerických rytmů.

 

Polka, figurální valčík

Českým národním tancem z 19.století je česká polka. Vychází z českého slova vyjadřujícího “půlku”. Je 2/4 a v tanečních kurzech pro mládež i pro děti, je stále velmi oblíben. V SUT každý rok probíhá mistrovství v polce v kategorii Hobby a účastní se jej každoročně  přes 30 párů.

Figurální valčík je moderní verzí tradičního pojetí valčíku, kde je dovoleno choreografii rozšířit o otevřené figury, zvedačky a solo prvky. Toto pojetí nabízí rozšířené spektrum možností vyjádření hudební předlohy. Je velmi oblíben i v řadách tance profesionála s amatérem (Pro-Am)

Disco dance

dodat text

Parketové kompozice

dodat text